

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.05 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 24 mA |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 4 |
| Turn-On Delay Time | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | NAND |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 4 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Logic Family | 74LCX |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40570
Ext.Price$0.40570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40570 | $0.40570 |
| 10 | $0.32611 | $3.26110 |
| 25 | $0.29922 | $7.48050 |
| 50 | $0.27455 | $13.72750 |
| 100 | $0.25191 | $25.19100 |
| 300 | $0.24207 | $72.62100 |
| 500 | $0.23261 | $116.30500 |
| 1000 | $0.22068 | $220.68000 |
